10 nejmilejších knih naší Elišky (0-3)

První rok Elišku knihy nezajímaly. Až o několik měsíců později, objevila naši knihovnu a začala s sebou tahat Saturnina. Ne, že bych to neocenila (evidentně má dobrý vkus po mě), ale chtěla jsem ji nabídnout něco příhodnějšího. Zavedla jsem proto Elišku do hračkářství a ukázala ji Herveho Tuletta.

Samotnou mě překvapilo jak si naše dítě získal. Eliška si vybrala celkem tři knihy. První byla na motivy známých abstraktních malířů, druhá se zabývala geometrickými obrazci a třetí si hrála na „hádej kdo jsem“.

Ani jedna kniha nás do teď neomrzela. Všechny mají svá zasloužená místa v poličce u postele a hrajeme si s nimi každý den. Určitě do budoucna koupíme ještě stínové divadlo a hru se světlem.

 

Další oblíbenými knihami naší Elišky jsou Jaro, Léto, Podzim a Zima od …. Děti si u nich nejen ukazují, ale také vypravují. Je to skvělá aktivita, pro rodiče s dětmi, kteří si chtějí udělat hezké odpoledne.

 

Pak tu máme Pippiho a Pelleho.

Když jsem byla malá, stavěla jsem skřítkům domečky. Kdo nepostavil za život alespoň jedno lesní doupě, jako by nebyl.

No a o tom je vlastně i tahle kniha. Jak skřítci žijí a jak žijí jejich přátelé? Tenhle krátký a něžný příběh svými překrásnými ilustracemi nenásilně upevňuje vztah dítěte k přírodě. Učí ho rozmanitosti kolem sebe.

 

Rok v Lese a nově i Rok na Farmě jsou posledními knihami, které bych Vám chtěla v tomto článku ukázat. Jsou to velké tvrzené knihy, jejichž strany se dělí na měsíce a v nich vystupují stále jedny a ty samé postavy. Lisí se pouze děj.  Dítě se tak hravě seznamuje s cyklem života kolem nás, na který se vážou určité zvyky.

Je to složitější typ knih, než byl třeba zmíněný soubor Garden…. výše.  Naše Eliška si v nich ale ráda ukazuje, protože v nich poznává třeba naše slepičky, traktor z ulice anebo laň v lese.

 

Doufám, že jsem alespoň někoho z Vás inspirovala. Jako správný pohádkofil ocením, když i Vy napíšete, jaké knihy má rádo vaše dítko. Podle mě je totiž nesmírně důležité utvářet vztah mezi dětmi a čtením už v raném věku, než mu to stihne znechutit školský systém.

 

Vaše T.

 

 

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky