Zdravý úklid domácnosti

Kdysi jsem milovala SAVO. Bylo mým bohem úklidu. V bytě nesmrděla zvířata, všechno se lesklo a stačilo při tom „jen“ pár víček za měsíc.

Ale ty rozežrané ruce mě frustrovaly. Navíc jsem po úklidu měla ještě dobrou půl hodinu narušený čich a chuť, což byla hold daň za to, že náš byt nesmrdí kočičinou. Na tom jsem si totiž zakládala.

A pak jsem si řekla, že bych přeci jen měla začít používat něco šetrnějšího, když je to tak zdraví škodlivé. Nechtěla jsem totiž ublížit malé. Pořád měla tendenci cachtat se v kýblu vody, jak mi chtěla při úklidu pomáhat. V tu chvíli mi došlo, že SAVO je vlastně děsný svinstvo. Že musím najít alternativu, i kdyby to ten zvířecí zápach 100% neneutralizovalo. Zdraví je jen jedno.

Z počátku jsem hledala produkty od značek Ecover, YaB a něco málo i v bezobalových obchodech. Nebylo to ale stále ono, než jsem narazila na německého výrobce Sonett.

Předem bych chtěla říci, že se nejedná o žádnou placenou propagaci. Chci Vám prostě jen poradit kvalitní NT (non toxic) produkty, kterými doma uklidíte stejně jako se SAVEM, či Sanytolem, ale při tom zdravě a ještě voňavěji.

NT produkty jsou totiž z pravidla provoněny EO (esenciálními oleji), Pomeranč tedy voní přesně tak, jako když ho právě loupete a růže jako kdybyste si k ní zrovna čichali venku na zahradě. Ohromně příjemná změna. Po čase Vám ty chemické vůně dokonce začnou přirozeně smrdět a už Vám ani nebudou chybět.

Vyměnila jsem doma už i saponát na nádobí (používala jsem JAR a Pur). Teď používám neutrální verzi k vůli dyshidrotickému ekzému na rukou a věřte nebo ne, najednou jsem zdravá.

Pokud máte přecitlivělou kůži, všeobecně bych Vám doporučila používat převážně neutrální řadu, protože některé EO mohou způsobovat alergickou reakci.

No a jak to dělám, když něco opravdu smrdí tak, že bych už z pravidla musela sáhnout po SAVU? Použiji ocet. Ocet je totiž Bůh, to SAVO je ve skutečnosti náhražka! Asi bude mít někde smysluplné využití, ale doma by nemělo, co dělat.

Ocet jako jediný vypere čpavek z moči na látkových plenách. Ocet Vás zbaví zažloutlých a zapáchajících skvrn na bílém oblečení. Ocet vyčistí Vašim zvířátkům WC ´tak, že už si na SAVO sotva vzpomenete. Ocet vyleští lino bez zbylých čmouh. Ocet z Vaší lednice a mrazáku udělá zase provozuschopné spotřebiče. Ocet si poradí i s vodním kamenem v kuchyni i koupelně. Prostě ocet je univerzální zdravý prostředek na úklid Vaši domácnosti, aniž byste museli nadále platit za drahé specializované přípravky v drogérii.

Od té doby, co máme ocet, tak dokupuji akorát mýdlový čistič na dřevo, saponát na nádobí, písek na vanu a WC čistič. To je vše. I na okna mi totiž slavný ocet postačí.

Takže tolik k naší netoxické domácnosti.

Doufám, že jsem Vás alespoň trochu inspirovala k tomu, abyste se zamysleli nad svým životním prostředím, ekonomickou stránku běžného ´úklidu doma i v práci a nad tím, co je dnes vlastně zdravé a nezdravé.

A pokud se chcete hecnout, můžete si zkusit udělat vlastní ocet z jablek na zahradě jako třeba my.

Vaše T.

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky