Vodopád

Vodopád je osm týdnů starý pejsek, a je to chovná sheltie. Přivezli jsme si ho den před mými narozeninami a jeho koupi jsme plánovali celé dva roky.

Vodopád se narodil… a má svátek 5.listopadu.

Cesta k němu byla trnitá, protože byl problém najít chovnou stanici, která by odpovídala mému přesvědčení. Všude se totiž mluví jen o nelegálních množírnách, ale u těch legálních je ticho po pěšině.

Legálními množírnami mám na mysli oficiální chovné stanice, které množí úplně stejně jako množírny (primárně za účelem výdělku), ale soustředí se na trh s výstavními a sportovními zvířaty. Chovatelé z těchto institucí často požadují rezervační poplatky předem, které obvykle nedaní. A pokud zrovna prodávají pejska, který je například přerostlý, sepíšou kupní smlouvu tak, abyste se zvířetem nesměli na oficiální akce a nesmíte ani prozradit jeho pravý původ. Chtějí totiž vyvolávat dojem, že chovají zcela výjimečně krásná a sportovně nadaná zvířátka, která budou ihned pryč. Základy marketingu hold fungují dobře.

Špatného chovatele poznáte už podle jeho arogantního vystupování. Buď je to člověk vyloženě zaměřený na cílovou skupinu, která podpoří na akci jeho jméno, nebo je to někdo, kdo si skrze zvířátko pouze kompenzuje nízké sebevědomí.

Bohužel takové stanice patří často i známým posuzovatelům, a jelikož se všeobecně lidé chovají rádi jako páni tvorstva, nejde tomu zabránit.

Jediné, co je na oficiálních továrnách na psy dobré, je to, že se geneticky nekříží, co nemá. Výhodou jsou i zmiňované solidní podmínky. Když si koupíte psa z takového podniku, určitě si nepřivezete psa, který už v životě trpěl. Účel množení těchto pejsků mi ale nepřijde zcela v pořádku, a tak jsem spíše pro zlatou střední cestu.

O solidních množírnách se paradoxně dozvíte složitě a spíše přes známé. Nedělají si tolik reklamu, protože nemnoží každý rok a nejde jim o výdělek. Na výstavy sice chodí, ale nepovažují to za hlavní úspěch svého života. Pokud se psem sportují, tak výhradně v jeho zájmu. Nepřetěžují ho, používají metodu nenásilného výcviku a komunikace. S doklady ani vyšetřeními nejsou nikdy problémy. Rezervační poplatek na pejska chtějí až při osobním setkání s budoucím majitelem a doklad vystaví bez problému. Jejich smlouvy jsou průhledné a v pořádku.

Snažila jsem se takovou chovnou stanici najít nejprve cestou webových stránek. Většina majitelů má ale vzhledem k popularitě sociálních sítí neaktualizované vrhy. Když má chovatel všechna štěňátka rezervovaná, neobtěžuje se už ani zvednout telefon, natož si přečíst obsáhlý e-mail s Vaším „životopisem“, který je často chovatelem požadován. A že se vážně snažím, protože chápu, jak je těžké poznat seriózního zájemce!

Přesměrovala jsem se tedy na FB diskuzi sheltie/šeltie (cz,sk). Sesypala se na mě hromada přecitlivělých pejskařů, kteří NESNÁŠEJÍ, když někdo hledá psa na internetu formou psaného slova. Slušnost je zavolat přímo do vybrané chovatelské stanice, kterou si přece mohu vygooglit!!! Uff, jako kdybych to před tím nezkoušela, že?

Poté mi přišla soukromá zpráva od slečny, která mi konečně doporučila někoho NORMÁLNÍHO. Jenomže ten si pro změnu rozmyslel štěňátka, aby si fenka odpočinula. Na druhou stranu to na mě udělalo dobrý dojem, a tak jsem se rozhodla přes rok počkat na další vrh. Ani tehdy ho neměli, protože jim fenka umřela na otravu jedem. Ale doporučili mi jednu známou, které zrovna nějaký zájemce kvůli pandemii odřekl štěně.

Byl to zázrak. Fakticky zázrak, protože s paní jsme si okamžitě sedli. Štěňata měla poprvé a těžko říci, kdy (jestli) budou další. Při loučení paní plakala a dodnes si píšeme skoro denně, aby věděla, jak se Vodopádek má.

S výběrem pejska mi ale pomáhal i klub Sheltií. Určitě mu proto patří další veliké díky. Kdybyste se náhodou chtěl někdo dozvědět o sheltiích více a zvažoval její koupi, neváhejte a kontaktuje klub i přes FB. Je na něho dobré spolehnutí.

Tak to by bylo k pořízení Vodopáda asi vše. Je trochu magor. Pořád lítá tam a zpět. Budí nás v pět ráno a pamlsky si vybírá. Eliška ho přezdívá vtipně „hauvinko“ 😀 …  Vodopád ji asi nejde přes pusu, jak pořád moc dobře nemluví, ale to se poddá.

Amálie je pro změnu neustále fascinovaná tím, jak ji oblizuje. Vodopádovi se totiž zamlouvá z celé rodiny nejvíce.

Dodnes si pamatuji, jak mi ve FB skupině ti největší odborníci tvrdili, že sheltie v žádném případě není rodinný pes. Vůbec bych těmhle odborníkům odebrala klávesnici, když vidím, co tam všeobecně píší za bludy. Raději se proto v diskuzích na nikoho neobracejte a napište si rovnou do klubu chovného plemene, pro které jste se osobně rozhodli.

Já pevně doufám, že tento článek byl trochu užitečný a pomůže lidem v informovanosti, aby si vybrali stejně tak jako my, kvalitního chovatele a byli šťastni. Nepodporovat množírny, je totiž strašně moc důležité.

 

S láskou, Vaše Tydlidum

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky