O šátcích na děti

Když jsem začínala nosit v šátku, měla jsem pocit, že to většině lidem o kolo nás vadí. Od porodu jako bych zajímala snad všechny náhodně kolemjdoucí po ulici a musela se věčně zpovídat.

Uběhl rok a v šátku teď nosí každá druhá maminka.

No a protože už jsem se něco nanosila, rozhodla jsem se sepsat delší užitečný článek,v rámci kterého bych opět chtěla vyzdvihnout kouzlo kontaktního rodičovství.

 

Proč začít šátkovat?

Děti se od malička rádi nenosí proto, abyste je rozmazlili, ale protože se rodí „nedovyvinuté“. Nemohou se po narození postavit rovnou na nohy jako jiná mláďata, takže si neustále hlídají bezpečný prostor. Tím je logicky mámina náruč. A když o ni přicházejí, jsou nervózní, nejisté a plačtivé.

Jak ale být neustále nablízku svému dítěti, když při tom máte tolik starostí? Jednoduše, prostě ho na sebe navažte.

Navázáním Vašeho dítěte nastane okamžik, kdy si konečně můžete užívat jeden druhého, aniž byste se museli omezovat v důležitých činnostech, jako je například nakupování, či úklid domácnosti. Díte tak navíc mnohem klidněji poznává svět kolem sebe a učí se Vašim zvykům.

Mnoho maminek časem začne jenom nosit a přestane používat kočár. Je totiž mnohem jednodušší dítě nakojit v šátku, než s ním jezdit hodinu přes práh s dudlíkem v puse. Nicméně to nutně neznamená, že je kočár špatný.

S šátkem můžete objevit všechny tyto výhody:

 • podpora laktace
 • podpora ve správném fyziologickém vývoji zad i kyčlí
 • upevnění vztahu mezi matkou a dítětem po sekci, či chybějícím bondingu
 • upevnění vztahu s otcem (tatínkové začnou být mnohem empatičtější a chápavější)
 • pravidelná kontrola dechu (dítě se napojí na dech své matky, tudíž není potřeba monitoring)
 • snadnější uspávání
 • jednoduchá přeprava v MHD
 • cestování bez omezení

ale i nevýhody:

 • při špatném a nedokonalém úvaze můžete dítěti poškodit páteř a kyčle
 • musíte kupovat gatě s delšími nohavicemi, protože se při nošení vyhrnou a přestat používat dupačky a polo-dupačky, které v šátku škrtí
 • většina šátků s příměsí vyžaduje speciální údržbu
 • mnoho lidí si plete šátky s visítky a bude se na Vás dívat skrz prsty, protože o visítkách je všeobecně známo, že jsou zdraví škodlivé (dítě v nich visí, nikoli sedí v podsazení)
 • sem tam Vás někdo nazve hanlivě, protože nemá vztah k alternativním řešením
 • skrytá reklama ve skalní komunitě šátkařek

Jak vidíte, tak mínusy šátkování jsou spíše sociální, než praktické. V šátcích se pohybují nemalé peníze a proto je třeba nadhled a nezapojovat se zbytečně do jakýchkoliv uživatelských diskuzí.

Co se týče správného úvazu, tak na něm nejde zkazit nic jiného, než že dítě málo podsadíte a to před zrcadlem nejde zkazit. Musíte se prostě nebát šátek pořádně dotáhnout a pak to půjde samo.

No a gatě s delšími nohavicemi řeší rostoucí oblečení, které už dneska seženete všude.

 

Základní úvaz

Osobně umím jen kříž s kapsou uvnitř (´´úvaz dopředu), batoh (úvaz na záda) a pirátský batoh (úvaz na záda pro těžší děti). Zkoušela jsem i další úvazy, ale člověk si úplně v klidu vystačí s KsK.

Dítě musí být v každém úvaze pevně dáno a určitě doporučuji pod lem šátku u hlavičky srolovat plínu. Čím větší dítko bude, tím větší bude mít tendenci viset hlavičkou do všech stran, z čehož by ho mohlo po probuzení bolet za krkem. Ostatně radí to i fyzioterapeuti.

Nosit jsem se učila doma dle videí na internetu. Pokud si na to netroufnete, můžete navštívit nosící veletrh, kde Vám zkušené nosičky poradí a pomohou. Rozhodně bych ale neplatila za žádný kurz, přijde mi zbytečný. Můj manžel naučil sám vázat už tolik rodičů, že bychom byli milionáři. Je to opravdu jednoduché!

 

Jaký materiál do začátku zvolit?

Většina šátků je tkaná ze 100% bavlny. Trh ovšem nabízí ledacos (ananas, máta, mořská řasa…) a proto je šátkům jednoduché podlehnout a začít je sbírat.

Já osobně si myslím, že je dobré nevymýšlet si a držet se při zemi. Vlna je skvělá v zimě, len a konopí chladí v létě a hedvábí přidává na nosnosti.Ovšem bavlna je prostě sázka na jistotu. Tu můžete obvykle strčit i do sušičky.

Některé šátky se musí díky příměsi tzv. zanosit, čemuž se dá napomoci vánočkováním. Pomáhá také časté žehlení

Šátky se lnem je dobré jednou za čas přeskládat, jinak se vlákno začne lámat.

 

Jakou velikost šátku zvolit?

Inu, obvykle stačí vzít šátek do vztyčených rukou nad hlavu a pokud se oba cípy dotýkají země a ještě maličko přesahují, našel jste svoji velikost. Obecně ale platí pravidlo, že kratší šátky od vel. 4 jsou vhodnější na úvaz „batoh“ a delší šátky pak na KsK a dvojité úvazy.

Já mám 170cm, vážím 53kg a nosím vel. 5-6. Ve vel. 7 už se zamotávám.

 

Jak se o šátky starat?

Ačkoli se jedná prakticky jen o kus hadru na dítě, narážíme zde na velmi citlivé téma.

Když si koupíte bavlnu, teoreticky ji můžete prát v jakémkoliv pracím gelu na mýdlovém základu, ale já bych na sebe tuhle převoněnou chemii nedala. Bavlnu peru netoxicky (Sonett, Ecover, mýdlové ořechy, domácí prací prášek)

Pokud máte tvrdou vodu, tak mýdlové ořechy nepoužívejte. Hrozí narušení vlákna.

Vlnu a hedvábí peru ve vlažné vodě v Ecover pro vlnu a hedvábí (osvědčil se mi nejvíce). Vlně ale stačí časté větrání. Má samo-desinfekční vlastnosti a proto se pere minimálně.

Ostatní šátky peru v Ecover Zero.

Kromě bavlny peru všechno v ruce a následně opatrně vysuším šátky ručníkem. Pak je pověsím na rovno přes sušák a založím konce dovnitř. Tím se zajistí rovnoměrné proschnutí a vlákna se nevytahají. U vlny se tím také vyhnete teplotním výkyvům, které nemá ráda.

Nakonec šátek ještě trochu vlhký přežehlím a úhledně složím do poličky.

 

Na co si dát všeobecně pozor?

 • Vždycky je lepší vázat dítě na tričko a koupit si nosící mikinu, či bundu. Vrstvy mezi matkou a dítětem často překážejí a narušují kontakt.
 • Nikdy si nekupujte obšitou metráž. Nemá tu funkčnost jako klasicky tkaný šátek na dítě (povoluje se v úvaze, je moc anebo málo pružná, příliš drhne anebo klouže, uzel nedrží). Navíc dneska už seženete nový šátek do 2 000Kč.
 • Nekupujte šátek z druhé ruky naslepo. Chtějte vidět reference anebo vyžadujte osobní předání.
 • Pokud se Vám zatrhne nit, můžete ji opravit takto.
 • Pokud se Vám přetrhne nit, můžete ji opravit takto.
 • Neperte a nesušte šátek jinak, než je udává cedulka výrobce. Je jedno, jak moc zkušená šátkařka Vám radí, prostě to nedělejte. Kdyby se s šátkem něco stalo, už ho po té neprodáte a spravedlnosti se nedovoláte.
 • Nečekejte, že si Váš šátek za každou cenu udrží cenu. Trh je přesycený a momentálně teď se prodávají pod cenou i jednorožci
 • Před každým prodejem Vašeho šátku pečlivě zkontrolujte jeho stav a nafoťte každičký detail. Pokud něco přehlédnete, komunita Vás okamžitě označí za vědomého zloděje a jste odepsaní.
 • Nedipujte, je to nelegální!
 • Nezkracujte šátky jinde, než u švadleny.
 • Dávejte si pozor komu šátky půjčujete a pokud je to přes internet, chtějte vidět jeho reference.

 

 

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky