Rebozo – jemná péče o ženu

Rebozo je cca. 70cm široký a 3m dlouhý pás látky utkaný z bavlny, lnu, či konopí. Historicky jde o nejdostupnější materiál, který ve své době zajišťoval pevnost jak ve vazbě, tak v konečném úvaze. Dnes se používají i zajímavější materiály. Len s konopím však zůstávají oblíbenou klasikou.

Rebozo má počátky v Mexiku a Jižní Americe (Ukrajina tento šátek nazývá svivalník a v České republice mu říkáme podvazovací šátek.), kde tvoří i běžnou součást oděvu. Původně šlo totiž o šátek kolem krku či hlavy, který se používal dokonce na nákupy ovoce a zeleniny.  Postupně ale zdejší ženy přišly na to, že se dá využívat mnohem osobněji.

  • při menstruaci
  • před početím
  • v těhotenství
  • při porodu
  • po porodu
  • na nošení novorozenců

Dnes Rebozo používají duly a porodní asistentky nejen v Mexiku a Latinské Americe, ale po celém světě. Asistovat těhotné ženě s cvičením může také její partner. Některé cviky jsou však bezpečnější s odborníkem.

Podvazovací šátek není vůbec drahá záležitost, ale pokud byste chtěli něco extra, můžete si ho nechat utkat na míru. Já jsem třeba věděla, že šátek budu využívat i mimo těhotenství a tak jsem zainvestovala.

Co se týče držby, pravidla jsou stejná jako u šátků na nošení dětí. Návod najdete zde.

 

PŘI MENSTRUACI A PŘED POČETÍM

Při měsíčkách a v době, kdy se snažíte o miminko, Vám Rebozo pomůže hlavně s uvolňováním pánve, vazů a břišních svalů. Krásně se s ním pracuje, když je žena zablokovaná.

Mě například pomohl jako částečná fyzioterapie po porodu sekcí, kdy jsem byla silně traumatizovaná a celá pánev byla jakoby v křeči.

 

V TĚHOTENSTVÍ

Těhotenské bříško je vhodné začít podvazovat ve chvíli, kdy už začne být těžší a komplikovat Vám přirozený pohyb. Člověka v takové chvíli často bolí v tříslech, stydké kosti, kyčlích a bederní páteři. Já jsem měla v I. těhotenství zkušenost i s nataženou bránicí, kdy jsem si nechala navíc bříško tejpovat.

Rebozo jsem začala používat asi v 6. měsíci II, těhotenství a oproti I. těhotenství to byla rapidní změna.

  1. Se můj partner díky rebozu aktivněji účastnil přípravy na porod. Naučil se dva základní cviky, které preventivně pomáhají správně polohovat miminko v bříšku a které jsme praktikovali každý večer alespoň 20 minut. Miminko díky celkovému uvolnění sestoupilo pokaždé o kousek níž a přestalo tak tlačit do žeber. Jeden ze cviků byl speciálně výjimečný v tom, že mě dokázal do 5 minut zbavit paralyzující a někdy i vícedenní bolesti stydké kosti, což pro mě bylo asi největším přínosem. V I. těhotenství mi totiž lékaři nedokázali pomoci a tak mě raději poslali na sekci.
  2. Díky nadlehčování bříška svazováním, mě tolik netrápilo jeho tvrdnutí a méně jsem se zadýchávala. Rozestupování kostí bylo též snesitelnější. Svazování prospívá i miminku, protože má paradoxně více prostoru pro klidnější pohyb.
  3. Jsem šátek vnímala jako pozitivní rituál, díky kterému se žena na sebe perfektně nacítí.

 

PŘI PORODU

Porodní asistentky a duly dokáží s šátkem opravdové divy. Pracují s ním při kontrakcích i mezi nimi. Dokonce ho používají při epidurální anestezii, když je potřeba pomoci miminku správně dorotovat.

Odtud se pak odvíjí některé cviky, které jsou součástí „Spinning Babies“. Provádí se hlavně při nepostupujícím porodu, při porodu koncem pánevním nebo při jiné komplikovanější poloze miminka v bříšku. Smí se cvičit jen v určitém počtu a ve správné chvíli.

Pomocí svazování mezi kontrakcemi, dokáží porodní báby částečně ulevit od bolesti. Žena si tak stihne odpočinout, najde si záchytný bod, příjemnější polohu a zároveň se udrží aktivní. Pro celkové uvolnění pánve a boků pomáhají cvičení „třesení stromem“ a jemná vibrace pánví. Výhodou je, že tyto cviky zvládají opět i partneři.

 

V ŠESTINEDĚLÍ

Zavinování dělohy po porodu poskytuje celostní podporu všem orgánům břicha a pánve, včetně svalů v pánevní oblasti. Šátek se hodí používat i při rozestupů břišních svalů, což se nejčastěji děje po II. porodu.

Uvazuje se 10 – 12 hodin denně od boků až po začátek žeber.

Oproti bedernímu pásu, má šátek výhodu v tom, že Vaše svaly nevyřadí z provozu úplně, ale stále je nutí pracovat. Není to korzet, pouze podpora.

 

JAKO ŠÁTEK NA NOŠENÍ NOVOROZENCE

Existuje úvaz přes jedno rameno – nešitý ring sling. Tento úvaz se váže bez kroužků i s kroužky. Miminkům je v něm dobře a cítí se bezpečně. Pokud byste chtěli vědět více o šátkování dětí, přečtěte si tento článek, který jsem pro Vás sepsala v rámci podpory kontaktního rodičovství.

Vzhledem k délce šátku, se dá samozřejmě využít i zádový úvaz, ale osobně ho doporučuji až od půl roka dítěte, protože si myslím, že je mnohem bezpečnější nosit novorozence na srdci. Nejlepší ale bude, když to budete dělat tak, jak to cítíte vy. dle svého nejlepšího uvážení.

 

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky