Kouzlo Waldorfských panenek

Víte, když jsem vybírala první panenku pro Elišku, chtěla jsem pořídit klasickou, plastovou s klouby a měkkým tělem, která vypadá, co nejrealističtěji.
Všechny panenky, které se mi ale líbily (a že jich nebylo moc), buďto mluvili, plakali, či dělali jiné zvuky a to nesnáším.

Chápu, že většina holčiček a kluků má rádo, když se o panenku může starat se vším všudy, ale chybí mi trocha fantazie, o kterou jsou děti ochuzeny, když se spoléhají jen na 4 zvuky hračky. Prostě mi u těch panenek schází jakési kouzlo, které nedokážu lépe popsat…Nic jsem tedy nepořídila a slíbila si, že tomu dám čas.

Pak jsem ovšem narazila na Waldorfské panenky z čistě přírodních materiálů a zamilovala jsem se. Jsou jemné, hravé, krásné a svým výrazem neuvěřitelně zvláštní. Navíc rostou s dítětem. 🙂

Celkem existují 5 základních typů Waldorfských panenek:

  1. Novorozenecké
  2. Batolecí
  3. Oblékací
  4. Pro předškoláky
  5. Sourozenecká miminka

Teď si asi říkáte, proč byste měli dítěti kupovat tolik panenek a možná se i ptáte, proč prostě nemůžete koupit rovnou tu před-školáckou verzi, která je evidentně nejhezčí a detailně nepropracovanější?!
Právě proto, že dětský mozek se vyvíjí postupně a je třeba nic neuspěchat. Univerzální panenka tedy neexistuje a můžu Vám zaručit, že když koupíte ve špatný čas příliš propracovanou anebo naopak málo propracovanou panenku, která nebude odpovídat vývojové fázi vašeho dítěte, nebude si s ní pravděpodobně hrát.

Panenka, je jako jediná z hraček obrazem člověka, který se skrze ní často reflektuje ať už z fyziologického, či sociálního hlediska. Je tedy mnohem více, než pouhou hračkou a proto bychom si s jejím výběrem měli dát práci.

Z pravidla platí, že s každou další Waldorfskou panenkou, roste její velikost, propracování a snaha podobat se, co nejvíce člověku. Nikdy by ale neměla být příliš realistická, aby v dětech paradoxně nevzbuzovala spíš strach, než klid.

Její typicky zvláštní a zcela neutrální výraz  je speciálně navržen tak, aby si díte samo umělo představit, jestli panenka pláče, směje se, či se např. zlobí. Zkrátka konečně podporuje hravou fantazii dětí, což jsem přesně potřebovala!

 

NOVOROZENECKÁ PANENKA

Když se narodí miminko, potřebuje klid, teplo a měkkost aby se adaptovalo na náš svět. Panenka v tomto věku slouží jako mazlík k přitulení a cumlání, který může dát dítěti pocit jistoty a bezpečí. Bývá proto také vyplněna ovčí vlnou, aby při probuzení miminko cítilo svoji vůni a mohlo klidně dál spát. Mateřskou náruč to ovšem nenahradí! 🙂 Jinak k výrobě takové panenky stačí obyčejná bavlněná plena, hedvábný šátek či kousek flanelové látky s hlavičkou opět vycpanou ovčí vlnou, aby tvrdostí připomínala lidskou lebku.
Ruce a nohy pak tvoří cípy látky, na kterých smí (ale nemusí) být jednoduché uzlíky. Větší propracovanost už u novorozeneckých panenek nemá smysl, dokud si dítě nezačne samo uvědomovat ruce a nenaučí se chodit.

Při výběru první panenky myslete i na to na to, že je také důležitá barva! Držte se jemných a pastelových odstínů fialové, červené a růžové (připomínají dělohu před narozením miminka), aby obrázkový vzor zbytečně nevytrhával děťátko ze „snění“.

BATOLECÍ PANENKA

Panenka pro batolata je ušita stejně jako pro novorozence bez možnosti převlékání, protože dítě tuhle dovednost ještě neovládá. Už je zde ale náznak oblečení a jemných vlasů, které jsou napevno přišity. Výraz zůstává, co nejjemnější a čistě neutrální.

PŘEVLÉKACÍ PANENKA

Ve chvíli, kdy se dítě začne samo oblékat a začne být celkově samostatnější, je načase věnovat mu panenku, kterou už zná většina z nás. Má vlasy, výraznější obličej, dá se převlékat (i plenkovat), je opět o něco větší a tělo je zas o ždibec podobnější člověku, i když zde stále chybí detailní propracovat rukou a nohou, které připomínají pahýly.

 

PANENKA PRO PŘEDŠKOLÁKY

A nakonec tu máme již zmiňovanou předškolní panenku, která by měla představovat člověka se vším všudy. Jedná se o nejpropracovanější kousek, takže tělíčko má klouby, u rukou je naznačen palec, vlasy se dají vyčesávat do různých účesů, výraz je „dospělejší“, přesto stále jemný a neutrální a velikost bývá okolo 45cm. Někdy můžeme narazit i na přirozeně působící intimní partie, který celkový vzhled panenky nijak nenarušuje, naopak.

Dalo by se říci, že tady už mluvíme o „hotové“ holčičce, či chlapečkovi, přesto, že se stále držíme pravidla, aby panenka byla panenkou a ne děsivou imitací.

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky