Menstruační kalíšek

Menstruace je věc, o které lidé mezi sebou v ČR neradi hovoří, protože to považují za citlivé téma. Cítí se často trapně, či dokonce pohoršeně a já si říkám, jestli to není škoda? Nejde přece o nic jiného, než o přirozenou součást našeho života.

Proto jsem se rozhodla sepsat tento užitečný článek a rozšířit tak pohled na menstruační hygienické pomůcky.
Nejprve bychom si měli říci něco málo o běžně dostupných vložkách a tamponech. Jsou to dvě nejčastěji používané hygienické pomůcky při menstruaci, ale zamysleli jste se někdy nad tím,  z čeho se vyrábí a jestli jsou 100% zdravotně nezávadné?

Obvykle se tampony a vložky vyrábí z ekologicky nerozložitelného syntetického materiálu, který je bělený chlorem. Je to tedy ukázkový příklad toxického koktejlu pro naše tělo, kterému bychom se měli za každou cenu vyvarovat.

Nabízí se tedy řešení používat NT vložky a tampony, které sice bývají „čistší“, ale zároveň dražší a hůře dostupné. Nejlepší variantou je proto menstruační houba, látkové vložky, menstruační kalhotky anebo kalíšek, o kterém bych se dnes chtěla rozepsat nejvíce, protože mě osobně sedl ze všech alternativ nejlépe.

S menstruačními kalíšky jakoby se roztrhl pytel a já teď na každém rohu vídám video, či článek o tom, jak moc je tahle věcička parádní. A i když si mnoho lidí v rámci aktuálního téma „zero waste“ myslí, že jde o něco nového, opak je pravdou. Já osobně třeba kalíšek používám už přes 4 roky a jsem s ním moc spokojená.

 

Co je menstruační kalíšek a jak si vybrat ten správný?

Menstruační kalíšek se používá v průběhu menstruace a nahrazuje doposud často používaný tampon, či vložku včetně mnoha dalších alternativ. Prodává se ve třech základních velikostech. První je pro ženy, které ještě nerodili, druhá pro ženy, které už porodili a pak existuje mezi-velikost. Kromě toho můžete vybírat z mnoha tvarů, barev a materiálů. Jak tedy vybrat ten ideální kalíšek pro Vás?

Předpokládám, že jako ženy známe své tělo. Že víme, jestli je náš děložní čípek posazen výš anebo níž (dá se nahmatat)… Že víme, jestli máme silnější anebo slabší menstruaci a jestli jsme tam dole užší anebo širší (změří gynekolog)… Přesně podle těchto indicií se totiž kalíšek vybírá.

Pokud máte například silnou menstruaci, jste po porodu a máte nízko posazený děložní čípek, je pro Vás vhodný kulatý tvar kalíšku. Pokud jste ještě nerodili a máte normální zdravou menstruaci, tak volte základní velikost klasického tvaru. Ženy po sekci často potřebují mezi-velikost a vyrábí se samozřejmě i drobné kalíšky pro dívky, které ještě neměli pohlavní styk.

Já používám kalíšek Merula vel.1 a koupila jsem ho na základně doporučení uživatelek ve FB skupince „kališnice“.

 

Jak kalíšek funguje a z čeho je vyroben?

Kalíšek se po zavedení neprostupně zformuje proti poševním stěnám, což umožňuje, aby menstruační krev stékala do kalíšku (tampon s vložkou krev oproti tomu nasává) bez jakéhokoliv prosakování a doprovodných nepříjemných zápachů.

Jedná se o nejmodernější výrobek dámské intimní hygieny, který se vyrábí ze speciálního lékařského silikonu (je velmi měkký a anti-alergenní) s výhradním použitím v lékařském a potravinářském průmyslu anebo z kaučuku, který je čistě přírodní.

U obou verzí materiálu platí, že se jedná o inertní materiál, na jehož zcela hladkém povrchu neulpívají žádné bakterie, neabsorbuje žádné kapaliny a tím nedochází ke změnám přirozeného vaginálního prostředí.

 

Jak se kalíšek zavádí?

Kalíšek obdržíte v malém plátěném pytlíčku, ze kterého ho vyndáte a pečlivě pod vodou opláchnete.

Po té si pár dní před menstruací při-dřepnete např. ve sprše a opatrně si zkusíte kalíšek zavézt do pochvy pomocí jednoho ze skladů, které jsou nafoceny níže. Já používám ten druhý…

Kalíšek byste měli zavádět v klidu a nanečisto, abyste pak při měsíčkách věděli, jak na to bez zbytečného stresu.
Je důležité, abyste kalíšek nezavedli moc hluboko anebo moc nízko. V obou případech by Vás mělo pobolívat břicho, takže okamžitě poznáte, jak na tom jste. Kalíšek zaveďte prostě tak, jako byste si zaváděla tampon.

Kalíšek má na konci stopku, která má pomáhat při vyndavání a kterou si zkrátíte dle posazení Vašeho děložního čípku. Stopka by neměla vyčuhovat ven a kalíšek byste neměli v těle vůbec cítit.

Při špatném rozvinutí se může stát, že kalíšek proteče. Pro kontrolu úplného rozvinutí stačí kalíšek nahmátnout a dvěma prsty ho v těle pootočit. Také se dělá to, že prstem objedete horní okraj kalíšku anebo zatáhnete za stopku, což vytvoří podtlak, díky kterému kalíšek drží na svém místě.

Občas se stává, že kalíšek protéká, i když je správně zaveden a za to zpravidla může buďto příliš malá velikost anebo přeplnění kalíšku. V tom druhém případě funguje dobře jako pojistka látková vložka anebo menstruační kalhotky, které mají savý střed. Obojí mám vyzkoušeno a obojí funguje skvěle!

Pokud je kalíšek pro změnu moc velký, bude Vás tlačit a nebude se chtít vůbec rozvinout.

 

Jak se o kalíšek starat?
Menstruační kalíšek nemusíte vyprazdňovat častěji, než je běžná výměna hygienických vložek nebo tamponů – naopak. Já třeba kalíšek čistím pouze 2x denně.

Po vyjmutí ho vždy opláchnu vodou a opět zavedu. Po skončení menstruace kalíšek pravidelně dezinfikuji v NT přípravku Gaya, jinak by kalíšek nepříjemně zapáchal a byl plný škodlivých bakterií.

Jestli se bojíte situace, že stojíte někde na veřejné toaletě špinavé s plným kalíškem a nevíte, co dělat, tak tuhle děsivou představu zahoďte a uklidněte se, protože se tomu dá lehce vyhnout, když s sebou budete nosit lahvičku s vodou na pití, kterou kalíšek na toaletě vypláchnete. Někdo používá i intimní ubrousky, ale já nejsem jejich zastánce k vůli toxickému složení. Pak by totiž upustit od vložek/tamponů bylo jako přejít z bláta do louže.

 

Jakou má menstruační kalíšek životnost a kolik stojí?

Menstruační kalíšek je šetrný k životnímu prostředí – při správné údržbě má životnost 10 až 15 let a v současnosti za něj dáte okolo 350 – 1 000Kč. Když to přepočítáte na tampony nebo vložky za stejné období, je to obrovský rozdíl.

 

Má osobní zkušenost s používáním menstruačního kalíšku
Nebudu lhát, z počátku jsem k tomuto výrobku byla dost skeptická, protože mi manipulace s kalíškem přišla složitá.
Před tím jsem používala obyčejné tampony z obchodu, ale občas se mi stávalo, že ve mě zůstávaly cucky materiálu , které jsem musela vyplachovat. Vložky pro změnu nesnesu vůbec k vůli doprovodnému zápachu, když se člověk potí (z toho důvodu mi nevyhovují ani látkové ). A tak jsem se rozhodla vyzkoušet alternativní řešení – kalíšek.

Měla jsem to štěstí, že můj první kalíšek mi sedl okamžitě a celkově jsem s ním byla moc spokojená. Je tedy pravda, že mi trvalo celé první tři menstruace, než jsem vychytala jeho zavádění, aby kalíšek neprotekl, ale jakmile chytíte grif, už ho neztratíte.

Samozřejmě existují i stinné stránky věci, jako je nepříjemný zápach kalíšku po skončení menstruace a jeho zešednutí po několika letech používání. Obojí se ovšem dá bez problému řešit.

Zápachu kalíšku se zbavíte tak, že kalíšek po každé menstruaci sterilizujete v dezinfekčním prášku Gaya. Nikdy ho neumývejte mýdlem, protože pach nezmizí, jen se smísí s parfemací a ještě se to zhorší! Navíc intimní mýdlo je opět toxická záležitost. Když už chcete používat něco vhodného a zdravého na omývání intimních partií, kupte si kokosový olej (antibakteriální a udržuje přirozené PH). Obyčejně by ale měla stačit čistá voda.

Zešednutí kalíšku vyřešíte vodní lázní s pekarbonátem sodným, která kalíšek opět přivede k barvám.
Osobně si myslím, že je kalíšek super záležitost pro někoho, kdo se vědomě zajímá o své tělo a zároveň chce šetřit přírodu kolem sebe. Navíc šetří peněženku, tak co víc si přát?

 

Tak co? Už máte svůj kalíšek?
T.

Komentáře

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky