Slavnosti Lughanasad

Minule jsem Vám vyprávěla o tom, co pro mě znamená pohanský svátek Beltine a dnes bych chtěla psát o jednom z dalších čtyř nejvýznamnějších svátků Keltů – Lughanasad.

Lughanasad (Lughova svatba) se slaví okolo 1.srpna a oslavujeme jím vrchol léta a počátek sklizně. Je to svátek chleba.

Lugha (bůh slunce) si v tento den vzal Danu (bohyně měsíce). Ona se ale obětovala pro úrodu země a proto lidé na její počest založili slavnost, která trvá až do sklizně úrody. Danu lidé dodnes oslovují jako „Matku Zemi“.

Nejdůležitějším aspektem slavností  bylo logicky poděkování za sklizenou úrodu, ale zároveň i obnovení plodivé síly Matky rituálním sňatkem s bohem. Tím byl zajištěn počátek života pro další cyklus.

Sedláci a rolníci pak pravidelně prosili mateřskou bohyni, aby nedopustila zničení úrody, protože v té době hrozilo nejvíce krupobití, silné teplotní výkyvy, zásahy škůdců anebo dokonce požár.

Pletli se dožínkové snopy ve tvaru ženského těla, které v sobě ukrývají pověstného ducha obilí. Část tohoto snopu se se přimíchávala do osiva na příští rok jako požehnání nadcházející úrodě. Ze zbytku se po té pekl chléb, který byl rozdělován mezi lid. Tradiční jídlem byl také ovesný koláč, který člověk nikdy nesměl jíst sám anebo čerstvě vykopané brambory.

Velmi známé jsou obilné věnce, které  doteď mnozí lidé věší na dveře jako ozdobu svých domů. Je to symbol plodnosti, hojnosti a prosperity.

Lughnasad považován za velkou společenskou událost. Po dobu svátku bylo zakázáno jakékoli násilí a nevraživost. Dokonce bylo zakázáno vymáhání dluhů.

Lidé hodnotili, co se jim za poslední dobu povedlo a následně své starosti sázeli do koloritu různých rituálních her, sportovních zápasů a příprav na volbu nového panovníka.

 

 

 

 

 

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky