Vše, co jste chtěli vědět o látkování

.

Zdravím všechny maminky,
nedávno jsem přemýšlela o tom, kolik vlastně stojí jednorázové papírové pleny a říkala jsem si, jestli neexistuje nějaká levnější varianta.
Vzpomněla jsem si na naše babičky, které kdysi používali klasické látkové čtvercovky a napadlo mě, že bych mohla také začít látkovat – minimálně doma. Ale jak se to dělá? Není to přeci jen moc práce? A opravdu se to vyplatí, když připočítám cenu za praní atd.? Nebudou se mi lidi smát?
V hlavě se mi objevilo tolik otázek, že mi to nedalo a zavolala jsem rodičům. Rodiče byli překvapeni, že mám zájem o látkování a kupodivu mě v tom podpořili. Táta se mi dokonce zmínil, že dnes už existují jakési kalhotkové látkové pleny, které jsou mnohem vymakanější, než klasické čtvercovky a manipulace s nimi je skoro stejná jako s těmi jednorázovými. Otevřela jsem tedy internet a začala googlit…
JENŽE internet na mě vyplyvl neskutečně moc informací – zejména marketingových, ze kterých má člověk hlavu akorát kolem. Zjistila jsem, že skutečně existujou tzv. kalhotkové látkové pleny, ale že jich je tolik druhů… To jsem fakt nečekala! A k tomu všemu bylo potřeba nějaké to příslušenství jako např. žlučové mýdlo, nepropustné cestovní pytle, svrchní kalhotky… No prostě toho bylo nějak moc.
V Baby diskuzích se člověk taky moc vlastně nedozvěděl, protože se ukázalo, že každá maminka většinou preferuje něco jiného a několikrát jsem se setkala i s dost zarputilými ženami, které tvrdili, že jejich způsob přebalování je ten nejlepší, i když vám o tom kolikrát nezvládli říct ani zbla. Tak nějak jsem pochopila, že jestli chci o látkování něco zjistit, nebude to hned a rozhodně ne na jednom místě.
A tak jsem si ty svoje otázky v hlavě sepsala na papír a 3 měsíce věnovala pouze tomu, abych nashromáždila, co nejvíce objektivních názorů a článků, dokud jsem nezjistila tolik potřebného, abych si mohla udělat konečně vlastní názor a zhodnotit, jestli se látkování skutečně tolik vyplatí – ať už finančně, prakticky, či ekologicky.
A když už jsem si s tím dala takovou práci, řekla jsem si, že o tom napíši článek. Tenhle článek. Článek, který já sama tehdy tolik postrádala a který doufám hodně ženám pomůže.

CO JE TO LÁTKOVÁNÍ?

Látkováním označujeme všeobecně přebalování, při kterém se používají látkové pleny, látkové ubrousky, látkové přebalovací podložky atd. Ve směs jde o to, že jednorázové pomůcky k přebalování nahradíme, co nejvíce to jde pomůckami z takového materiálu, který se dá používat opakovaně, ušetří více přírodu a není tolik finančně náročný.
Samozřejmě je zcela na vás, jestli se rozhodnete čistě látkovat anebo budete metodu kombinovat s jednorázovými pomůckami. Každému vyhovuje něco jiného – ať už mamince, či samotnému miminku a nelze říci, že existuje pouze jeden správný a úplný způsob látkování!!

JAKÉ MATERIÁLY SE NEJČASTĚJI K LÁTKOVÁNÍ POUŽÍVAJÍ?

Celulózové bambusové vlákno
Pokud se někde dočtete, že je jakákoliv věc ze 100% bambusu, není to pravda. Jedná se většinou o bambusovou viskózu, spíše řečeno celulózové bambusové vlákno. Pokud byste si chtěli koupit věc ze 100% bambusu, tak byste se pěkně plácli přes kapsu a ještě k tomu se jedná o tak hrubý materiál, že by vám nebyl ani příjemný.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že materiál je prodyšný, funkční, heboučký a výborně saje. Nevýhodou bambusového vlákna je ale to, že se rychleji opotřebuje. Oblečení z bambusového vlákna časem začne blednout, srážet se a žmolkovatět. Pokud chcete investovat do něčeho ohledně látkování, co je z „bambusu“, doporučuji savá vkládací jádra, které se mi osvědčila jako velice praktická věc. Nic jiného bych asi už vzhledem k ceně a výdrži nekupovala.

Organická bavlna a BIO bavlna
Bavlna je asi nejznámější oděvní materiál o kterém víme, že je vhodný pro alergiky, při správné údržbě hodně vydrží a je velice příjemný.
Rozdíl mezi běžně dostupnou bavlnou a BIO bavlnou není pro spotřebitele ohledně kvality žádný. BIO bavlna se liší svým odlišným zpracováním, které šetří přírodu.
Z bavlny doporučuji kupovat jak čtvercové pleny, tak kalhotkové. Při výběru čtvercových plen si prosím dávejte pozor na gramáž!!! Často píší 100% bavlna, ale je jí použito tak málo, že se paradoxně plenka stává nekvalitní a zcela nefunkční věcí. 🙁 Ideální množství použitého materiálu je cca. 100g/1ks 80x80cm čtvercové pleny, což je asi 156g/m2.

Merino vlna
Merino vlna je takový malý-velký zázrak, který doma chcete mít. 😀 V zimě hřeje, v létě chladí. Je ohnivzdorná, má přirozený sluneční faktor (minimum UPF = 25), má samočistící efekt (vlněné vlákno se skládá ze dvou různých polovin, které jsou spirálovitě spojeny a vnějšek je tvořen pletivem ze šupin, to způsobuje tzv. samočisticí efekt), nemačká se a s příměsí umělých vláken s zvyšuje trvanlivost, elasticitu a rozsah použití.
Z merino vlny se vyrábějí tzv. vlňáčky, což jsou svrchní kalhotky, které se používají hlavně v noci na látkové pleny proti případné nehodě.
Merino vlnu stačí vyprat pouze, když je silně znečištěná. Jinak se díky samočistícímu efektu hlavně větrá venku. Pokud se pere, tak jedině ručně a používá se ještě k tomu speciální lanolinová kůra, čímž si vlna uchovává déle své vlastnosti a mnohem pomaleji se zničí. Lanolinovou kůru můžeme mimochodem používat i na klasickou vlnu.
Merino vlna se pochopitelně nesmí žehlit! Málem bych také zapomněla dodat, že pokud si pořídíte např. přebalovací podložku anebo či dětskou dečku do kočárku ala „kožešinka“, tak musíte počítat s tím, že se po nějakém časem zacuchá a nebude už tak příjemná.

Micro-fleece
Fleece se původně vyráběl z ovčího rouna, takže vlastnosti dnešního fleesu by se těm původním měly co nejvíce podobat. Navíc flees má minimální nasákavost, při správné technologii výroby se dá říct, že je hydrofobní.
Micro-fleece nežmolkuje, nemačká se, je příjemný na omak, ale pere se opatrně jako každý umělý materiál. Z fleecu doporučuji kupovat nejvíce svrchní kalhotky na noc a přebalovací podložky.

Polyester
Polyester je v hodně velké zkratce umělý materiál. Jeho výhodou je nemačkavost, drží tvar, rychle schne a je pružný. Používá se jako příměs.

PUL
PUL je pružná látka po-laminovaná tenkou vrstvou polyuretanu, který je lehce pružný, lehký, nepromokavý, ale zároveň prodyšný.
Díky těmto vlastnostem je PUL jedinečným materiálem pro výrobu speciálních skladovacích pytlů na pleny a svrchních kalhotek, které se používají na též na látkové pleny zejména přes den jako ochrana před případnou nehodou. Vydrží 200-300 automatického praní na vyvářku, ale není třeba ho prát, pokud se vyloženě neznečistí. Obvykle stačí pouze vyvětrat venku.
Cokoliv s PUL vrstvou se nedoporučuje prát v prostředcích s obsahem mýdlových ořechů, v mýdlovém slizu a jiných prostředcích na bázi mýdla, protože by to mohlo narušit funkčnost materiálu. Materiál se také nesmí žehlit!

JAK A Z ČEHO SI SESTAVIT SVOJÍ LÁTKOVOU VÝBAVU?
Tohle je taková klasická otázka, kterou si teď asi mnozí z vás pokládají stejně jako já kdysi. Kolik, čeho a z jakého materiálu? Trh je obrovský, každý říká něco jiného… Kdo se v tom má vyznat, že? Sestavila jsem pro vás proto univerzální základní seznam, podle kterého jsem se řídila já.

18ks jedno-velikostních kalhotkových plenek na snappi sponku/patentky/suchý zip
2ks AIO plenek na patentky/suchý zip
30ks vysoko-gramážních čtvercových bavlněných plen 85x85cm
3ks svrchních novorozeneckých kalhotek PUL/anebo vlňáky dle potřebné velikosti dítěte
2ks přebalovací pratelné podložky PUL
4ks snappi sponek
20ks látkových ubrousků
1ks nepropustného pytle velikosti L pro použité pleny
1ks nepropustného pytle velikosti L na čisté pleny
1ks Kyblík na použité látkové pleny Luma
Žlučové mýdlo, Ecover zero na umělý materiál, Ecover na vlnu a hedvábí (pokud máte měkkou vodu, můžete používat YaB z mýdlových ořechů bez parfemace), lanolin, Nt prací gel na ostatní materiály (třeba Sonet)

Tak to bychom měli. A teď k tomu

JAK LÁTKOVÉ PLENY SPRÁVNĚ POUŽÍVAT A JAK SE O NĚ STARAT?

KDY JE VHODNÉ ZAČÍT LÁTKOVAT?
Látkovat můžete začít už od narození dítěte v nemocnici. Většina porodnic tuto metodu podporuje a vítá. Pokud si nejste jisti, že vaše porodnice mezi ně patří, stačí si tam zavolat dostatečně předem a optat se.
Látkování v nemocnici nebývá problém, pokud máte u sebe někoho hodného z rodiny, kdo vám jednou za 2 dny vezme vše potřebné, vypere a zase donese zpět.
Co se týče skladování a hygieny, tak k tomu slouží speciální PUL pytle, které nepropouští zápach ani vodu. Tyto pytle jsou omyvatelné a dají se sehnat k vůli cestování v různých velikostech. Já vlastním 2x pytel po 6 plenách (jeden na čisté, druhý na špinavé) na krátké výlety a 1x pytel po 25 plenách, když jedu např. na chatu.
Také si můžete ušetřit stres, koupit si jednorázové přebalovací pleny a začít látkovat až po příchodu z nemocnice. Nebo můžete látkovat pouze na den, na noc, jen doma… Možností je spousta a žádná není špatně.

NA CO SI DÁT PŘI LÁTKOVÁNÍ POZOR!!!

– Je potřeba počítat s tím, že v látkových plenkách má dítě poněkud větší zadeček a tak obvykle potřebuje o 1 velikost větší kalhoty, leginy, body, polo-dupačky …
– Ačkoli se u jedno-velikostních plen tvrdí, že rostou s miminkem a že obvykle stačí až do úplného odplenkování, nemusí to být vždy pravda. Některé děti rostou jako z vody a může se stát, že časem budete potřebovat speciální velikost, která je pro tyto děti určená.
– Látkové pleny jsou o něco objemnější, než papírové. Myslete na to při výběru přebalovací tašky. 🙂
– Pokud se chystáte s dětmi na delší dovolenou, kde není možnost prát v pračce a normálně sušit, tak si z praktických důvodů raději vezměte jednorázové příslušenství. Je to pohodlnější a hygieničtější.

 

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky