Bosá chůze u nás doma

Když jsem byla malá, chodila jsem často bosky. Mamka se ze začátku snažila, abych nosila ponožky s botami, ale já v nich akorát tak šmajdala a klopýtala.

Ne vždycky mi ale bosou chůzi mohla povolit a tak přišly chvíle, kdy jsem byla nucena trpět s odřenými patami do krve a puchýřky mezi prsty od toho, jak mi špičky neohebných bot drtily prsty. Prý za to ale boty ve skutečnosti nemohly, to můj tvar nohy je nestandardní!

K tomu všemu jsem ostatních lidí často slýchávala řeči, jak nepěkné je, když má žena „lodě“ a že nejpůvabnější je přece malá roztomilá nožka.

Moje teta dokonce říkávala, že mám obrovskou tlustou nohu bez kotníku po tátovi a že nikdy nebudu moci nosit hezké boty – o to víc mě to trápilo. Jo, moje teta uměla vždycky „povzbudit“…

Mamku to štvalo, snažila se mi pomoct. Vyzkoušeli jsme společně snad tucty bot, ale žádné mi nebyli pohodlné a tak jsme to obě časem vzdali. Prostě jsem chodila v tom, co bylo a když to bylo společensky přípustné, i nadále jsem běhala bosky.

Až najednou v dospělosti přišla otázka, co budu dělat, až moje dítě začne chodit? Co koupím jemu za boty, když nedokážu vybrat boty ani sama sobě? Protože už dávno nebydlím na vesnici, abych Elišku pustila ven bosky jako moje mamka kdysi mě a potřebuji, aby měla nohu chráněnou! Při pomyšlení, že ji budu drtit nohu v tak raném dětství, se mi dělalo smutno. Vždyť se stačí podívat jen na mé zjizvené paty a je mi do pláče…

A tu se objevila moje velmi dobrá kamarádka, která mi poradila barefoot obuv. Tato obuv by totiž měla přímo kopírovat pocit chůze na boso, což je pro mě osobně hotová revoluce!

Dle BF obuvi…

  • Pevná bota fixuje nohu a omezuje přirozeně volný pohyb. Díky tomu má pak člověk ochablé svalstvo kolem kotníku.
  • Neohebná podrážka způsobuje hrubou, monotonní a neuvědomělou chůzi. Člověk absolutně necítí zem, po které chodí což jeho chůzi otupuje. Odtud plynou potíže s kyčlemi – našlapujeme totiž nesmyslně přes paty.
  • Kulatá špička boty drtí a deformuje prsty na nohou.

 

Přečetla jsem si hned několik lékařsky ověřených studií o tom, že klasická komerční obuv je spíše počin módního trendu, než pomůcka ke zdraví. A jelikož sama vím, jak pohodlnější je boty sundat, rozhodla jsem se BF vyzkoušet na vlastní kůži.

A víte co? Je to PARÁDA!

Poprvé za 25 let se cítím v botě pohodlně. Dokonce tak moc, že jsem svého manžela přesvědčila, aby si koupil nové sandále na léto, protože z těch, co si kupoval doposud, měl akorát tak ekzém… Nejprve silně protestoval, ale z obchodu odcházel jako sluníčko.

Kromě toho, že mám konečně boty, co mi sednou, mi ale udělalo radost ještě  něco. A to je fakt, že můj tvar nohy je naprosto v pořádku.

Ano, mám trochu širší nohu, ale pořád je to noha, kterou potkáte doslova na každém rohu. To jen reklama z nás činí nedokonalé…

A stupidní je, že my – křehké ženy se tomu ještě poddáme, místo toho abychom byli sami sebou a měli se rády takové jaké jsme. Jedinečné. Trochu mi to připomíná pohádku o Popelce, kde si její nevlastní sestra uřízne kus paty, aby obula její střevíček a vzala si pak prince. Při tom pro každou z nás existuje volba na míru, jen o ní musí být zájem!

Možná bychom si z těch pohádek mohli vzít větší ponaučení, než jen to, že láska vítězí a zlo prohraje. Čím odlišnější totiž jsme, tím více z nás ve skutečnosti vyzařuje výjimečnost.

 

T.

 

 

Komentáře

 

O mně

Jmenuji se Terka, je mi 25 let a pocházím z Prahy.

Tančím zouk, miluji vaření a ráda píšu tužkami s kulatým hrotem.

Můj nejhezčí den v životě byl, když jsme spolu s Blondýnem poprvé vyrazili do města Conwy a procházeli se po hradbách.

Bojím se škvorů a nesnáším kyselé okurky.

Blogerky